418588207 355762366853515 4380503842913586694 n

Μαθητές της Α΄Λυκείου παρακολούθησαν στις 29/2/2024 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που παρουσίασε το Μουσικό Σύνολο ΛύρΑυλος. Bασικός στόχος του συνόλου είναι η επιστημονικά τεκμηριωμένη αναβίωση, ορθή προβολή και διάδοση της Αρχαίας Ελληνικής Μουσικής με την ανακατασκευή των μουσικών οργάνων που δεν ζωντανεύουν απλά τους αρχαίους ήχους αλλά φέρνουν στο σήμερα νέους τρόπους αντιμετώπισης της μουσικής καθώς και έμπνευση για νέες δημιουργίες. 20 σπάνια Αρχαιοελληνικά και Παραδοσιακά μουσικά όργανα ζωντανεύουν μπροστά στα έκθαμβα μάτια των μαθητών. Από τη “θεία” Λύρα του Απόλλωνα, την Ομηρική Φόρμιγγα, τα κοχύλια, τις σάλπιγγες έως το μελωδικό αυλό, αλλά και οι “επιβιώσεις” τους στην σύγχρονη εποχή μέσω της Παράδοσης, ο ζουρνάς, η θρακιώτικη γκάιντα και η νησιώτικη τσαμπούνα (απόγονοι του αρχαίου άσκαυλου), οδηγούν τα παιδιά στην καθημερινή ζωή των προγόνων μας, στις δημόσιες γιορτές, στο αρχαίο θέατρο, όπου συμμετέχουν με όλη τη σημασία του όρου. Ευχαριστουμε θερμά το μουσικό σύνολο ΛύρΑυλος και την φιλόλογο κα. Καραθανάση που συντόνισε και οργάνωσε την εκδήλωση.